Cu procura la starea civilă?

04 november 2018 37

Buna ziua. Este posibil de depus cerere de căsătorie la OSC cu procura din partea doar a unei persoane, pentru ca momentan cealalta nu se afla in țara?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Crina,
Nu este posibil. Dacă persoana nu se poate prezenta personal atunci aceasta poate merge la un notar în localitatea unde se află sa întocmească o asemenea declarație. În cazul în care este peste hotare merge la notar străin și o apostileaza după care aici o traduceți și legalizati notarial... mai detaliat traducerea, sau persoana merge la Ambasada/Consulatul moldovenesc cel mai apropiat.

În atare situație cel mai eficient deja este sa depuneți o cerere de chemare în judecată privind desfacerea casatoriei.

04 november 2018