Cui ma adresez in cazul cand fostul sot nu achita pensia alimentara a copilului de 10 ani?

28 october 2019 182

Fostul sot nu achita pensia alimentara la timp. Nu a platit 3 luni la rand. Ce trebuie sa fac mai departe?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Adresați-vă executorului judecătoresc în gestiunea căruia se află titlul dvs la executare și anuntatil despre acest fapt totodată solicitați să fie luate măsurile de rigoare față de debitor prin aplicarea tuturor măsurile de asigurare posibile.

Totodată dacă dvs nu aveați pornită procedura de executare , tatăl achitind benevol pînă acum... mai detaliat pensia alimentară atunci puteți depune titlu executoriu la un executor judecătoresc pentru executarea silită a acestuia.

29 october 2019