Cum afli dacă ești dat în judecată?

26 june 2021 599

Mama mea are datorii la credite și se află în prezent peste hotare. Nu avem acces la domiciliu că sa primim corespondența. Am dori să cunoaștem: 1) dacă mama este dată în judecată de către creditori; 2) dacă revine în Moldova, va poate sa se întoarcă peste hotare fără probleme?

Jurist comments 2

Marcel GORINCIOI
  • Legal consultant

Buna, Alina!
Statul nu are dreptul sa va limiteze dreptul la libera circulatie, acest aspect este prevazut si de catre Constitutie:
Articolul 27. Dreptul la libera circulaţie

(1) Dreptul la libera circulaţie în ţară este garantat.

(2) Oricărui cetăţean al Republicii Moldova îi este asigurat dreptul de a-şi stabili domiciliul sau reşedinţa în orice... mai detaliat localitate din ţară, de a ieşi, de a emigra şi de a reveni în ţară.

Orice profesionist v-ar sfatui sa returanti banii, pentru a nu va pune asemenea intrebari pe viitor.

26 june 2021
  • Legal consultant

Buna ziua Alina,

1. Informația cu privire la dosare depuse in judecata pe numele mamei Dvs. aflați pe portalul instanțelor de judecata https://instante.justice.md. Alegeti instanta de la ultimul domiciliu a mamei Dvs.

2. La sigur o sa poata pleca inapoi peste hotare, or, interdictia de a parasi țara deja nu se mai... mai detaliat aplica de catre executorii judecatoresti.

O zi buna!

27 june 2021