Cum aflu dacă mașina pe care o cumpăr nu are datorii la stat, nu-i pusa in gaj sau furată?

15 march 2019 1004

Vreau să-mi cumpăr mașină și să fiu împăcat cu legea. Cum aflu dacă mașina pe care o cumpăr nu are datorii la stat, sau nu-i in gaj la vreo bancă sau în general este furată?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Ion,

Vă puteți adresa la Agenția Servicii Publice în scopul efecturăii unei testări în scopul aflării dacă Codul VIN sau alte date de identificare ale automobilului au fost sau nu modificate. De altfel, tot aceasă instituție publică vă poate oferi și informație privind aflarea autoturismului în căutare internațională sau nu.
Cât... mai detaliat privește obținerea informației dacă, mijlocul de transport a fost sau nu gajat, asemenea informație ar putea fi oferită de către un notar la care ați putea încheia contractul de vânzare cumpărare a automobilului.

De asemenea, se recomandă efectuarea verificării tehnice a mijlocului de transport la reprezentantul oficial al acestei mărci de autoturisme pe teritoriul Republicii Moldova.

Succes.

15 march 2019