Cum angajez un pedagog pensionar?

30 august 2020 20

Un pedagog a iesit la pensie pe 25 mai 2020, concediul de odihna s-a incheiat pe 3 august. Pedagogul ramane la lucru de pe 4 august. Care-s formalitatile, ce fac documentar?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Codul muncii prevede art. 55 alin. (1) lit f)
cu persoanele pensionate, conform legislaţiei în vigoare, pentru limită de vîrstă ori vechime în muncă (sau care au obţinut dreptul la pensie pentru limită de vîrstă ori vechime în muncă) şi nu sînt încadrate în cîmpul muncii - pe o perioadă de... mai detaliat pînă la 2 ani, care, la expirare, poate fi prelungită de părţi în condiţiile art.54 alin.(2) şi ale art.68 alin.(1) şi alin.(2) lit.a);
documentar - contract - ordin

31 august 2020