Cum de calculat impozitul?

18 april 2023 31

Bună ziua. Am vândut o casă construită de mine și dată în exploatare în 1990. Acum trebuie să platesc impozitul, dar nu am niciun document care să confirme cât a valorat casa la acel moment. Cum e corect de calculat creșterea de capital și respectiv suma impozitului din vânzarea imobilului?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua domnul Gheorghe.
Dacă această casă a fost locuința dumneavoastră de bază ultimii 3 ani atunci nu trebuie să achitați nimic.
Dacă nu a fost locuința de bază atunci trebuie să achitați impozit pentru creșterea de capital.
Din prețul casei indicat în contractul de vânzare scădeți prețul indicat în evaluarea cadastrală (prețul... mai detaliat de evidență)
diferența rămasă se împarte la 2 și din această sumă achitați 12%
spre exemplu:
prețul de vînzare a fost 100000lei.
Valoarea cadastrală a casei era spre exemplu 20000 lei
obținem 100000-20000=80000/2= 40000(50%din creștere de capital)
40000*0.12(12%impozit) = 4800lei

18 april 2023