Cum divizăm proprietatea terenului la darea în exploatare a casei tip townhouse?

30 july 2019 19

Bună ziua! Am procurat un apartament de tip townhouse cu intrarea comuna în fața și în spate terasa separata la fiecare. In total sunt 5 locuințe. Noi, fiind la margine, am blocat intrarea centrală și am făcut intrare separată direct de la terasa. Cum se procedează mai corect la darea în exploatare: se face asociație sau se poate de divizat în cadru legal terenul fiecăruia ca ulterior la vînzare sa fie fiecare individual fara a cere acordul celorlalți?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

In cazul in care atunci cind ati procurat imobilul, nu erau specificate hotarele terenului ce urmeaza sa revina fiecarui detinator de townhouse, atunci urmeaza sa solicitati delimitarea terenului dupa cum ati specificat mai sus. (In conditia in care ati procurat si imobilul si o parte din teren care va revine... mai detaliat dvs).

Puteti apela la serviciile unui inginer cadastral. Sau va puteti adresa direct la cei de la Agentia Servicii Publice, care ofera astfel de servicii de delimitare si formare a bunurilor imobile.

20 august 2019