Cum evacuam din locuinta care ne apartine o persoana straina?

10 january 2022 20

Buna ziua. Tatal meu a trait cu o femeie fara a fi casatorit legal! Dupa ce a decedat, eu cu sora mea am mostenit locuinta, insa doamna mentionata locuieste inca acolo!
Ce varianta avem pentru a o evacua, pentru ca se pare ca dansa de buna voie nu doreste sa plece! Mentionez ca are domiciliul pe buletin in acea locuință. Mulțumesc.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Somați printr-o cerere să părăsească locuința deoarece Dvs sunteți proprietari și dețineți exclusiv toate drepturile asupra locuinței, mai mult puteți depune o plângere la poliție pentru violarea de domiciliu.

11 january 2022
  • Legal consultant

Buna d-na Prescura, în afară de celea menționate de colegul meu dl. Andrei, eu vă propun să faceți cunoștință cu Legea R.M. nr. 75.

12 january 2022