Cum identificăm judecătoria teritorială ca să depunem cererea de chemare în judecată, dacă nu cunoaștem o adresă valabilă a persoanei juridice?

13 november 2019 45

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog, cum expediem notificări persoanei juridice, care în contract a indicat adrese (juridică și fizică) greșite? Precizez că la rugămintea de a indica o adresă valabilă, nu reacționează. De asemenea, spuneți vă rog, cum identificăm judecătoria teritorială, unde vom depune cererea de chemare în judecată, dacă tot nu cunoaștem nicio adresă valabilă a persoanei juridice?

Jurist comments 3

Elena Pirau
  • Legal consultant
  • Other violations

Art. 39 Cod Procedura civila al Republicii Moldova.

13 november 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
De ce sa cautati alta adresa “valabila”?
Trimiteti notificarea la adresa indicata in contract. Pina la proba contrarie, acea adresa este a persoanei juridice respective. Ei vor suporta consecintele ca nu ai indicat adresa corecta.
In plus, puteti consulta online registrul de stat al persoanelor juridice.... mai detaliat
Judecatoria competenta este cea din raza teritoriala a adresei indicate in contract (sau a celei pe care o sa o gasiti in registrul de stat).

13 november 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Potrivit art. 38 alin. (2) Cod de Procedură Civilă "Acțiunea împotriva unei persoane juridice se intentează în unul dintre sediile instanței în a cărei rază teritorială se află sediul persoanei juridice respective.".
Conform art. 104 alin. (1) lit. b) Cod de Procedură Civilă "Citaţia şi înştiinţarea se expediază în cazul... mai detaliat cînd se citează: [...] persoanele juridice, prin împuterniciţi, la sediul lor principal conform înregistrării de stat sau, după caz, la sediul reprezentanţei sau al sucursalei; [...]".

Astfel, pentru a afla la la sigur adresa persoanei juridice puteți accesa mai întâi pagina web www.idno.md, căutarea fiind posibilă după, denumire, IDNP, numele administratorului sau al asociaților.
Ulterior, accesați rubrica "Date din Registrul de stat" pe pagina web www.cis.gov.md fiind necesar sa introduceți IDNO, denumirea și sa completați câmpurile respective de fie are dată.

Astfel, aflați și indicați adresa juridică actuală, vă asigurați că nu duceți instanța de judecată în eroare, vă folosiți de drepturile procesuale cu bună credință și nu faceți abuz de aceste drepturi.
Puteți imprima și anexa această informație la cererea de chemare în judecată.

Totodată, în cazul în care prevederile art. 39 Cod de Procedură Civilă va permite sa depuneți acțiunea la domiciliul/adresa Dvs puteți recurge la aceasta.

13 november 2019