Cum il indic pe tatal biologic al copilului in certificatul de nastere, daca inca nu am divortat de alt barbat?

13 august 2022 20

Buna ziua. Am fost casatorita si intre timp, pana a-mi veni divortul, am nascut un copil cu alt barbat. Acum nu pot perfecta certificatul de nastere al copilului, mai exact nu-l pot indica pe tatal biologic al copilului. Ce sa facem?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Advocate

Buna, paternitatea copilului nascut in afara casatoriei urmeaza sa fie recunoscuta printr-o declaratie a tatalui copilului sau comuna a patintilor copilului depusa la Organul de Stare Civila.

16 august 2022