Cum îmi dau demisia corect?

10 october 2019 50

Lucrez a 5-a luna, dar nu am văzut încă contractul meu de munca (am semnat doar cererea de angajare)! Am depus cerere de eliberare din cauză că angajatorul nu respecta anumite angajamente, la care mi s-a spus ca trebuie sa mai lucrez doua săptămâni! E corect oare așa, dacă eu nu am nici măcar un contract de munca la mâna?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Anna, solicitati un exemplar al contractului Dvs individual de munca. Aveti dreptul in temeiul art. 56 alin. (3) din Codul muncii http://lex.justice.md/md/326757/

In ceea ce priveste conditiile demisiei, vedeti art. 85 din Codul muncii. De regula, da, trebuie sa depuneti cerere si sa munciti inca 14 zile calendaristice inainte de... mai detaliat incetarea raporturilor de munca. Faptul ca nu ati primit exemplarul Dvs de contract, nu inseamna ca nu sunteti in relatii de munca cu angajatorul si nu aveti obligatii reciproce unul fata de altul.

Succes!

15 october 2019