Cum îmi întorc banii plătiți ca amendă

21 may 2018 208

Bună. Eu am un proces contravențional, pentru care am depus contestație și am câștigat. Am hotărârea irevocabilă la mână, precum și bonul de plată de la bancă pentru amenda plătită. Întrebare: cum îmi întorc banii?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează să scrieți o cerere de restituire a amenzii achitate în ipoteza anulării procesului verbal qcătre instituția care a încasat banii, aceasta fiind trezoreria de stat, totodată cu anexarea hotărârii judecătorești privind anularea procesului verbal și bonul de plată, or în caz de refuz scrieți o cerere de chemare... mai detaliat în judecată pe același obiect către Ministerului Finanțelor atrăgând că intervenient accesoriu INP-ul.

Succes.

21 may 2018