Cum mă protejez de amenințare?

04 july 2020 13

Buna ziua. Suntem o mică comunitate creștin ortodoxă online și comunicăm desigur făcând inclusiv schimburi de informație cu tematică ortodoxă. În această mică comunitate a noastră este și o fată care are un prieten foarte gelos, care de fapt recent ar fi fost abandonat din cauză comportamentului său agresiv și urât față de această fată. Deși eu am familia mea și nu am nimic cu această fată, prietenul ei a început să mă amenințe, presupunând că aș avea o relație cu ea, ceea ce, repet, nu este adevărat. Mai târziu, am aflat că acest băiat mai are și crize de nervi, probleme psihologice.
Cum să procedez în cazul când respectiva persoana mă amenință cu bătăi și tot felul de vorbe extrem de murdare, deși eu i-am explicat odată că nu am cu nimeni nimic? Încercind să evit conflictul, nu am mai răspuns la telefon după ce am fost sunat mai bine de 100 de ori timp de o zi, sunt dovezi ale mesajelor și sunetelor.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

buna
Depuneți o plingere la poliție pentru hărțuială și amenințări, cu anexarea a tuturor probelor ce le dețineți.

06 july 2020