Cum o pot obliga pe soție să aducă copilul acasă în Moldova?

26 september 2021 105

Buna! Împreună cu soția și copilul suntem plecați peste hotare. Dorim să divorțăm, iar după divorț eu vreau să ma intorc în Moldova, dar soția nu vrea. Cum o pot obliga să aducă copilul acasă în Moldova?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Denis, de dorit să concretizați, unde o să aibă lor divorțul în Moldova sau în țara unde vă aflați, dacă în Moldova, în cererea de chemare în judecată, sunteți în drept să solicitați , ca soția să aducă copilul în țară, dar o să fie problematic.

28 september 2021