Cum obtin acces la o hotarare judecatoreasca?

22 january 2020 184

Cum as putea sa fac rost de o hotarare judecatoreasca, prin care s-a constatat ca sora mea a acceptat mostenirea prin faptul ca a avut grija de casa, dar pe mine nu m-a atras in proces, dar eu tot am avut grija de casa. Acum am aflat ca ea are hotarare judecatoreasca, dar eu as dori cumva sa contest. De la judecatorie trebuie sa o ridic? De la judecatorie zic ca trebuie sa fii in dosar parte ca sa poata sa imi dea hotararea. Cum sa procedez?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

depune-ti o contestatie. Hotarirea o puteti primi de la judecatoria unde a fost judecat cazul, demonstrind faptul ca sunteti persoana interesata

23 january 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
puteți acționa în felul următor, mergeți cu certificatul de deces a persoanei la un notar sau înaintați o cerere la ministrul justiției care deține registrul dosarelor succesorale deschise, cu solicitarea de a vă informa la care notar a fost deschisă procedura de succesiune de către sora dumneavoastră.
După cce identificați notarul,... mai detaliat mergeți la acesta și depuneți cerere precum că sunteți succesor, și deasemenei pretindeți la bunuri astfel, notarul fiind în drept să suspende procedura de eliberare a certificatului de moștenitor față de soră, pe motiv de existență a unei potențiale situații de litigiu.
Articolul 1519. Prelungirea termenului de acceptare a succesiunii
(1) Termenul prevăzut la art.1517 poate fi prelungit de către instanţa de judecată cu cel mult 6 luni. Cu acordul celorlalţi succesori care au acceptat succesiunea în termen, pot fi incluse în cercul moştenitorilor, fără a se adresa în instanţa de judecată, persoanele din clasa succesorală chemată la succesiune care au omis termenul menţionat.

astfel dacă sora va accepta(se soluționează fără judecată), veți fi inclus automat în cercul moștenitorilor, contrar, urmează să: contestați hotărîrea instanței, sau să interveniți cu o cerere nouă prin care să solicitați prelungirea termenului de acceptare a succesiunii sau cerere privind acceptarea succesiunii prin intrarea în posesie precum a făcut sora.

23 january 2020