Cum poate mama sa scoata copilul minor din Moldova

28 july 2019 27

Solicit ajutor: ce trebuie facut pentru o femeie din Republica Moldova care doreste sa scoata copilul din Moldova, dar fostul sot nu i-a acordat semnatura. Ce trebuie de facut pentru costudia copilului si dreptul mamei copilului de a calatori cu copilul in varsta de 2 anisori?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pe perioada de pină la 3 luni nu e nevoie de acord celuilalt părinte.
Pentru a stabili domiciliu permanent peste hotare, e nevoie de acordul a 2 părinte.

Totodată e posibil de a obține prin instanță o hotărîre care să înlocuiască acordul sitului, astfel sa nu persiste dependența.

28 july 2019