Cum poate să devină proprietar deplin asupra bunului imobil?

26 may 2023 26

Bună ziua. La privatizarea unui bun imobil aflat în mun. Chișinău au participat mama, tata și doi feciori. Alți copii în familie nu sunt. Mama si tata au decedat. Unul din feciori este plecat peste hotarele RM de mai mult de 20 de ani, iar altul se află în țară. Feciorul plecat peste hotare nu contribuie cu nimic la întreținerea bunului, nici nu a fost în țară în toți acești ani și nici nu se cunoaște unde locuiește. Acest fecior este divorțat și are doi copii, din care un copil este la fel plecat peste hotare de 15 ani împreuna cu mama, iar al doilea copil se află în închisoare. Celălalt fecior, care se află în țară, are grijă de bunul menționat, achită toate facturile pentru serviciile comunale și alte cheltuieli. Feciorul care se află în țară poate să devină unic proprietar al bunului imobil? Ce trebuie să facă pentru această? Care e procedura? Unde trebuie să se adreseze și ce acte trebuie să acumuleze?

Jurist comments 1

  • Advocate trainee
  • Other violations

Buna! Pentru a da un raspuns juridic coerent, este necesar de o analiza juridica a documentelor. Pentru detalii sunati 069049267

26 may 2023