Cum poate tatăl divorțat să-și apere drepturile în privința copilului?

08 october 2021 142

Buna ziua. Fosta soție a concubinului meu vrea să-l decadă din drepturile părintești, motivând că el nu este prezent în viața copilului de la vârsta de 2 ani. În prezent, copilul are 6 ani. Mama acestuia împiedică orice contact cu el, nu-i permite să comunice prin telefon și nu respectă graficul de întrevederi. Acum tatăl copilului se află peste hotare. Ce poate face el ca să-și apere drepturile în privința copilului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Pentru început ar fi bine să coordoneze cu un avocat care să-l reprezinte de la distanță aici în RM iar în cazul care există o acțiune în instanța de judecată cu privire la decăderea din drepturile părintește să-l reprezinte și aperele drepturile.

Ceea ce tine de interzicerile impuse de soție... mai detaliat sunt niște abuzuri din partea acestea or regula generală stabilește în mod egal drepturi și obligații la părinți fata de copii.

Tatăl poate sesiza organul de poliție pentru impedimentele care ii sunt create în a vedea și discuta cu copilul, totodata să aducă la cunoștința autoritatea tutelară despre aceste acțiuni ca aceasta să-și revizuiască decizia și să ia măsurile necesare care să asigure buna armonie și dezvoltare a copilului în relațiile cu părinții.

09 october 2021