Cum pot acoperi total un balcon?

12 july 2019 56

Am procurat o locuinta de tip Townhouse. In cadrul reparatiei, am decis sa acopar in totalitate un balcon care nu are nimic comun cu vecinii, chiar si cu cei de alaturi. Aceasta casa in total are 5 locuinte, insa in contractul de vanzare-cumparare e indicat ca am procurat aceasta locuinta plus 20 % cota aparte din teren. La moment se organizeaza o asociatie de locatari ce va fi alcatuita din 10 locuinte (se adauga si cei din casa vecina ). Va fi nevoie de cerut acordul si celor din intreaga asociatie ori totusi doar a vecinilor cu care am pereti comuni?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Stimată Dna Natalia,

Răspunsul la întrebarea ridicată de către Dvs îl regăsiți în Legea Nr. 163 din 09.07.2010 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie
Atrageți atenție la prevederile art. 14 al legii în cauză.

Accesînd link-ul de mai jos deschideți legea respectiva:
http://lex.justice.md/md/335823/

12 july 2019