Cum pot afla daca am interdictia de a parasi Moldova, daca am datorii pentru alimente?

09 may 2017 387

Am datorii la achitarea pensiei alimentare si vreau sa stiu daca nu am interdictia de a parasi Moldova.

Jurist comments 1

Viorica Chirnicinii
  • Paralegal

Buna ziua, Alexandru. Conform Codului de executare art.22 executorul judecatoresc are dreptul să solicite instanţei judecătoreşti, la cererea creditorului, aplicarea faţă de debitor a interdicţiei de a părăsi ţara în cazul în care plecarea acestuia ar face imposibilă sau dificilă executarea hotărîrii judecătoreşti. Pentru a afla daca aveti... mai detaliat sau nu interdictie de a parasi tara va adresati la executorul judecatoresc.

10 may 2017