Cum pot afla daca am interdictie?

12 may 2022 151

Buna ziua. Cum pot afla daca am interdictie?

Jurist comments 2

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Olesea.

Vă rog să precizați ce fel de interdicție aveți în vedere.

Interdicția de a părăsi țara în sensul Codului de executare se pune în aplicare de către Poliția de Frontieră. La fel Poliția de Frontieră deține informații dacă în privința Dvs. s-a aplicat măsura preventivă obligarea de a nu... mai detaliat părăsi localitatea sau obligarea de a nu părăsi ţara în sensul Codului de procedură penală. Aceste măsuri oricum se dispun doar cu înștiințarea Dvs. Posibil să nu fi recepționat Dvs. scrisoarea sau invitația pentru a face cunoștință cu acest act procesual.

Dacă Dvs. nu sunteți la curent cu faptul că ați avea anumite cauze civile, penale care vă implică pe Dvs., atunci cel mai simplu e să adresați o cerere către Poliția de Frontieră și să anexați datele Dvs. de identitate, copia buletinului. Solicitați să vi se ofere răspuns la întrebarea dacă sunt aplicate interdicții de a părăsi țara în privința Dvs.

12 may 2022
  • Legal consultant

Buna Olesea, la celea menționate de colegul dl. Andrei, eu vă orientez să apelați cu o cerere la Poliția de Frontieră ( mun. Chișinău, str. Petrecanii 19 ).

13 may 2022