Cum pot afla daca am interdictie in Germania?

20 march 2018 1660

Buna! Am fost luat la politie si invinuit ca faceam iscalituri false (am lucrat la posta). Am scris declaratie, mi-au facut poze, mi-au luat amprentele si dupa m-au lasat sa plec acasa. Peste cateva zile am vazut ca nimeni nu ma suna, nu vine dupa mine, de frica am venit la Moldova. Acum stau acasa nestiind ce se intimpla acolo fara mine. Nu stiu ce sa fac, pot sa ma intorc inapoi in Germania sau nu? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

Urmeaza sa solicitati informatii de la reprezentantii politiei care au initiat invetigatia. Fie sa rugati cineva sa solicite informatii, fie incercati sa accesati pagina web a politiei din regiunea in care ati depus declaratii, sa vedeti daca ei au informatii cu privire la persoanele date in cautare pentru comiterea unor... mai detaliat infractiuni.

https://www.berlin.de/polizei/polizeimeldungen/gesuchte-personen/

La nivel international, exista doar baza de date interpol,.
https://www.interpol.int/notice/search/wanted

02 april 2018