Cum pot afla daca pe numele unei persoane se afla inscrisa o masina in Ucraina, care a fost trecuta prin vama pe procura?

11 june 2019 115

La propunerea unor persoane, am facut o procura pe numele meu ca sa treaca in Ucraina un automobil scump cu numere straine. Masina circula prin Ucraina. Persoanele date ne asigurau ca nu e nimic si ca peste 8 luni expira procura si nu este nimic pe numele cetateanului R Moldova care a facut procura. Dar nu ştiu dacă este aşa. Am aflat de curand ca daca treci vama cu Ucraina și dacă după un anumit termen nu scoti masina data din tara, esti amendat cu 17 mii grivne. Sunt multe persoane care au fost păcălite în asa mod. Se plăteşte cate 800 lei şi te laşi păcălit uşor. Dar cand aflam despre escrocherie, nu stim ce sa facem.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua

Stimată Dra Silvia,
De fapt ați fost victima unei scheme frauduloase de ludare a legilor ucrainești, iar acum riscați să fiți atrasă la răspundere în conformitate cu legile Ucrainei.
În cazul dat ar urma să adresați o plângere organelor de drept din Republica Moldova cât și a celor din Ucraina.
De asemenea,... mai detaliat vă recomand să consultați și un avocat din statul vecin.

Succes.

13 june 2019