Cum pot da in judecata o companie de peste hotare?

29 may 2019 40

Buna. Am comandat un produs de pe internet-magazin. Produsul nu a venit. Banii nu mi se returneaza pe motiv ca ei au o informatie precum ca am primit totusi produsul. Cum ii dau in judecata?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Mai întîi de toate solicitați de la aceștia înscrisul care confirmă că ați primit produsul pentru că în practică noastră de cele mai dese ori produsul ajunge la poștă iar cumpărătorul nu cunoaște despre acest fapt pe când vânzătorul deține informația că produsul a ajuns în țara cu destinație,... mai detaliat verificați inițial la poștă acest fapt ulterior în cazul în care produsul de fapt chiar nu a ajuns formulați către aceștia o cerere prealabila.

29 may 2019