Cum pot divorta daca eu sunt in Moldova, iar sotul in Italia?

23 october 2020 293

Vrem sa divortam, dar sotul nu poate sa vina in Republica Moldova din cauza ca munceste. Avem doi copii de respectiv 4 ani si 1 an, nu avem nimic de impartit. Copiii raman cu min.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In lipsa unuia dintre soți, sau a acordului de divorț, desfacerea căsătoriei va fi posibilă doar prin hotărârea instanței de judecată, inclusiv fiind stabilit domiciliul copiilor si eventual pensia alimentara.

24 october 2020