Cum pot duce la capat succesiunea, daca un mostenitor nu vrea categoric sa coopereze

16 may 2019 124

In urma cu doi ani, mi-a decedat sotul, cu care am doi feciori. Am început sucesiunia la notar in termen de 6 luni, fiul mai mic era minor, a fost cu mine la notar, fiul major a dat declaratie speciala. Acum de la notar imi cere refuz de la fiul mai mare, însă el nu vrea, nici mostenire, nici sa mearga la notar sa dea refuz. Nu stiu cum sa procedez mai departe.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Soluții sunt.
Aici e vorba de colaborarea cu notarul. Este posibil ca notarul să informeze despre dreptul de a moșteni persoanele, dacă nimeni nu se interesează, ar fi cazul ca notarul să vă transmită întreaga avere succesorală.
Dacă notarul refuză, poate fi obligat prin intermediul instanței de judecată.

18 may 2019