Cum pot face ca sora mea sa transfere cota de pamant pe numele meu?

20 december 2018 57

Am o sora mai mica care nu are familie si urmasi, dar a mostenit de la parinti casa si o cota de pamint ! Este foarte bolnava si vrea sa-mi faca mie actele de mostenire, daca se intimpla ceva. Dar eu nu sunt in Moldova, sunt in Rusia. Cum putem proceda!? Multumesc pentru raspuns!

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Pe moment, sora poate merge la notar și intocmi un testament, unde va dispune ca toate bunurile ce îi aparțin sa va revină după decesul acesteia.
Totuși in cazul in care nu sunt careva urmași după soră, in caz de deces al acesteia, unicul moștenitor veți fi d-stră chiar si... mai detaliat in lipsa unui testament.
Astea ar fi in caz de lipsa a d-stră in țară.

20 december 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Daca veți fi în țară, puteți incheia un contract de întreținere, conform caruia dupa deces, toate bunurile ce au aparținut sorei va vor reveni d-stră, aici totuși apare obligația d-stră de a întreține sora.

20 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Poate sa faca un contract de donație, la notar, pe care il semneaza doar cel care face donatia.

Pentru a va inregistra bunruile respective pe numele Dvs la Cadastru, trebuie sa mergeti la un notar acolo in Rusia, si sa faceti o procura pe o persoana din... mai detaliat Moldova, care se va ocupa se aceste formalități.

25 december 2018