Cum pot inchide I.I.?

07 july 2020 380

Buna ziua. Am deschis acum o luna in urma firma (I.I.), cont bancar, cont la CNAS, dar nu m-am inregistrat la Inspectoratul Fiscal. Din anumite motive, m-am razgandit si nu pot desfasura activitatea preconizata. Care este procedura pentru a inchide firma?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Legal consultant

Bună ziua Liliana,

Conform Art. 27(3) al Legii cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi, întreprinderea se înregistrează, în mod obligatoriu, la Serviciul Fiscal de Stat pentru a i se atribui codul fiscal în conformitate cu legislaţia în vigoare. Odată ce întreprinderea Dvs nu deține cod fiscal, cel mai probabil că nici... mai detaliat nu este activă, întrucât codul fiscal este esențial pentru existența acesteia.

Mult succes!

13 july 2020