Cum pot înmatricula o motocicletă de tip URAL pe care nu am documente?

25 march 2020 26

Cum pot înmatriucla o motocicletă de tip URAL pe care nu am documente? Am găsit la o persoană în ogradă această motocicletă ce stătea și ruginea, respectiv am cumparat-o pentru un preț simbolic, iar acum vreau să o înregistrez. Menționez că nu am niciun act și proprietarul este decedat. Care e procedura și unde e nevoie să mă adresez? Mulțumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Din motiv ca nu ati incheiat un contract, sau nu ati indeplinit la acel moment procedurile de inregistrare a dreptului, poate fi complicata recunoasterea dreptului dvs, respectiv, poate fi necesara adresarea in judecata, pentru constatarea dreptului de proprietate.
Adresati-va la departamentul de inregistrare a autovehiculelor din cadrul... mai detaliat ASP. Vedeti ce documente sunt necesare.

30 april 2020