Cum pot lua copii peste hotare, daca tatal nu da acordul?

01 july 2021 35

Buna ziua! Zece ani am trait in concubinaj, avem doi copii in varsta de 6 si 9 ani. Nu mai traim impreuna de aproape cinci ani. Tatal copiilor nu a platit pensia alimentara timp de 2 ani, apoi a inceput sa achite (insa nu regulat) cate 750 lei de copil. Vreau sa plec cu copii peste hotare, dar el nu da acordul. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In cazul in care tata nu exprima acordul, fiind lipsa careva motive intemeiate, este posibil de a contesta acest fapt in judecată, astfel in temeiul hotărârii judecătorești sa puteți stabili fara problemă domiciliul copilului minor peste hotare.

01 july 2021