Cum pot lua copilul peste hotare?

20 october 2022 84

Buna ziua! Fostul sot nu vrea sa dea acordul pentru perfectarea pasaportului românesc pentru copilul minor. Exista vreo solutie pentru asa cazuri?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Doar adresarea in instanța de judecată.

21 october 2022
  • Legal consultant

Buna Irina, există Legea nr. 629 din 09.11.1994 Cu privire la ieșirea și intrarea în R.M., care prevede în art.3 al.5 următoarele în cazulin care unul dintre părinții copiilor în vărstă de până la 18 ani nu acceptă ieșirea acestora din R.M., refuzul se constă îninstanșa de judecată de... mai detaliat drept comun.

21 october 2022