Cum pot obtine drept de servitute?

31 march 2023 24

Buna ziua. In urma divizarii terenului pe care l-am procurat, acesta a fost divizat in 3 parcele, cu intentia ca 2 sa ramana terenuri pentru constructie si a 3 sa fie cale de acces, dar in mod eronat si aceasta din urma a fost inregistrata ca teren pentru constructie. Persoana care a cumparat prima parcela a facut contract de vanzare-cumparare si pe calea de acces, iar eu fiind al doilea cumparator, am ramas fara cale de acces spre terenul meu. Cum pot rezolva aceasta problema? Mentionez ca toate investitiile in aceasta cale de acces au fost suportate de mine, iar acum proprietarul primului teren pretinde ca proprietatea ii apartine si nu am voie sa trec pe ea. Mersi!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Articolul 653. Răscumpărarea servituţii de trecere

(1) Servitutea de trecere poate fi răscumpărată de proprietarul imobilului aservit dacă există o disproporţie vădită între utilitatea pe care o procură imobilului dominant şi inconvenientele sau deprecierea provocată imobilului aservit.

(2) În caz de neînţelegere între părţi, instanţa de judecată poate pronunța o hotărîre care... mai detaliat ține loc de contract de răscumpărare a servituții. La stabilirea preţului de răscumpărare, instanţa va ţine cont de vechimea servituţii şi de schimbarea valorii celor două imobile.

01 april 2023