Cum pot obține dreptul asupra automobilului cumpărat împreună cu altă persoană?

03 november 2020 9

Am cumpărat împreună cu concubinul un automobil, dar actele sunt pe numele lui. Ce acte trebuie sa faca concubinul pe numele meu ca să fiu și eu posesoarea automobilului (am in vedere procura sau alt act).

Jurist comments 1

  • Advocate

Posesor al automobilului puteți fi prin mandat, înregistrat la ASP.
Coproprietar puteați fi dacă în contractul de vînzare-cumpărare erau indicate 2 persoane.
Acum este necesar de reperfectat actele pentru automobil.
https://belegal.md/inmatriculari-auto-taxe

11 november 2020