Cum pot obtine informatii privind distribuirea unui dosar de catre PIGD?

01 november 2019 34

Stimati juristi. Exista o suspiciune rezonabila ca dosarul in care sunt parte vatamata a fost distribuit de mai multe ori diferitor judecatori. Va rog sa-mi spuneti cum pot afla “drumul detaliat al acestui dosar” in PIGD si la ce sa atrag atentia? Poate aveti si o mostra de cerere. Va multumesc din suflet pentru raspuns!

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Cauza strămutării dosarului nu va poate afecta negativ nicicum decit examinarea mai îndelungată a acestuia.

Accesați portalul instanțelor online si indicați numele dvs în casetă după care veți vedea toate ședințele care au avut loc pînă la data respectivă și cine a fost judecător.

02 november 2019

Salut, e cumva gresit raspunsul??

03 november 2019
  • Legal consultant

DL.Edu, eu vă orientez la art. 47 CPP - Cererea de strămutare şi efectele ei
(1) Cererea de strămutare, care trebuie să fie motivată, se adresează Curţii Supreme de Justiţie cu cel puţin 5 zile înainte de începerea cercetării judecătoreşti. Documentele pe care se bazează cererea se... mai detaliat anexează la aceasta dacă sînt deţinute de partea care cere strămutarea.

31 december 2019