Cum pot opri vanzarea bunurilor succesorale

04 april 2019 48

Buna ziua. In cadrul unei proceduri succesorale sunt mostenitor rezervatar, notarul a refuzat sa-mi elibereze certificatul de mostenitor, a eliberat doar pentru sora mea pentru ca ea are testament, eu am scris la notar cerere ca nu sunt de acord, inca raspuns nu am primit, insa sora mea in baza certificatului de mostenitor deja doreste sa vanda cotele care i-au revenit ca mostenire. Cum pot sa fac ca sa opresc vanzarea cotelor?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează să obțineți de la notar certificatul care vă face moștenitor rezervatar că ulterior sa puteți moșteni cota parte care vă revine, până atunci nu puteți împiedica sora în careva acțiuni decât ulterior cînd veți deține calitatea moștenitorului rezervatar printr-o acțiunea în judecată veți solicita contravaloarea cotei părți... mai detaliat care va fost vindută.

In cazul in care considerați acțiunile notarului necorespunzătoare și că var încalcă interesele puteți scrie o plângere pe numele acestuia

04 april 2019