Cum pot parasi RM daca am interdictia de a parasi tara

25 august 2020 240

Buna ziua. Eu am un SRL care in prezent este in faliment. Mi-au ramas datorii la stat si mi-a fost pusa interdictia de a parasi RM. Ce trebuie sa fac ca sa-mi fie permisa parasirea RM fara sa achit datoria. In prezent aici nu am posibilitatea sa achit suma datorata, doar peste hotare pot sa castig banii necesari.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Ion,

Trebuie să vorbiți cu executorul judecătoresc și să îl convingeți să vă scoată această interdicție.

26 august 2020
Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
Recent Curtea Constituțională s-a pronunțat pe acest subiect, adică interdicția de a părăsi țara pentru fondatorul întreprinderii din cauza datoriilor, și a declarat clauza neconstituțională. Spuneți executorului să verifice acest act și vă veți rezolva problema.

26 august 2020