Cum pot pleca din țara cu copilul, dacă tatăl lui nu este de acord

28 june 2021 65

Buna ziua! Am un copil minor, de 4 ani sotul nu locuiește cu noi, suntem separați, dar încă nu am divorțat oficial. Tatăl copilului își vede copilul fără nicio restricție din partea mea, de câte ori dorește, nu prezinta un pericol pentru copil. Eu am un domiciliu stabil și sunt angajata cu un venit lunar stabil. Îmi doresc sa plec in România, unde se află părinții și frății mei. Eu și copilul suntem cetățeni români. Menționez ca și in România voi avea domiciliu și in loc de munca stabil, posibilitatea de a înscrie copilul la școala și mai ales posibilitatea de a ii oferi copilului un viitor mai bun alături de mine. Cum sa procedez? Va rog sa ma ajutați, deoarece tatăl copilului nu îmi dă acordul sa parasesc țara împreună cu copilul. Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In asemenea cazuri, in lipsa acordului tatalui, cauza se poate soluționa in instanța de judecată.

29 june 2021