Cum pot primi mai repede incheierea despre datoria achitata?

05 march 2020 25

Buna ziua. Am o problema ca nu pot primi incheierea de la executorul judecatoresc deja de jumatate de an. Eu am achitat datoria pe dosarul dat, dar de cate ori ma adresez la ei sa iau incheierea, de fiecare data ceva apare nou. Ba imi spun ca nu este achitat, sau imi spun sa sunt foarte ocupati si n-au timp sa vada care e situatia la moment si sa revin cu un sunet, dupa ce le sun nu ridica receptorul. Cum sa procedez ca sa primesc aceasta incheiere, ca am nevoie de aceasta la serviciu?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Irina,

Trebuie să depuneți o cerere în formă scrisă prin care să solicitați informație despre dosarul Dvs precum și încheierea de încetare a procedurii.

Această cerere să o expediați executorului cu aviz de recepție sau să o înregistrați cu nr. de intrare la dînsul. Executorul judecătoresc este obligat să... mai detaliat vă răspundă. În caz că nu vă răspunde sau răspunsul nu vă aranjează, vă adresați în judecată.

06 march 2020