Cum pot recupera cetatenia romana.

08 january 2019 70

Am avut documente romanesti pana in 2018 cand mi-au expitat. Din cauza interdictiei, nu am putut pleca la Iasi sa-mi fac buletin. Trebuie sa depun totul din nou?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Mariana,

Ați putea să ne spuneți de către ce autoritate vi s-a aplicat interdicția, ce fel de interdicție și motivul aplicării unei asemenea interdicții?

Odată ce în privința Dvs anterior a fost adoptată o decizie referitor la redobândirea cetățeniei române după care ați depus jurământul, ați obținut certificatul de naștere românesc,... mai detaliat cartea de identitate și pașaportul nu mai este necesar să treceți din nou prin această procedură.

Dacă Dvs anterior ați redobândit cetățenia română și nu aceasta nu a fost retrasă ar fi cazul doar să vă reperfectați cartea de identitate, după caz, pașaportu. Pentru aceasta este necesar să vă adresați la autoritățile competente de pe teritoriul României sau la Consulatul Român din Republica Moldova din raza domiciliului Dvs..

08 january 2019