Cum pot sa dau in judecată pe vecinul meu din numele altui vecin?

07 february 2019 62

Bună ziua! Suntem trei persoane: eu cu vecinul X avem un teren 1/2 cotă, pe care am ridicat o constructie, constructia a fost ridicată din neștiința pe terenul altui vecin (Y). Acum Y cere demolarea, dar eu nu vreu, însă între X și Y este încheiat un contract de vanzare a terenului pe care e ampasata construcție (dar nu e executat), doar că vecinul X nu dorește să meargă în judecată și să îl oblige pe Y să îi trasmită dreptul de proprietate asupra terenului, lui nu ii trebuiește. Cum sa fac ca sa dau eu în judecată din numele vecinului X ca să il oblige pe Y să ii dea terenul? Sau cum sa il oblig eu pe vecin sa il dea in judecată pe celălalt vecin?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Ce aveți în vedere prin
"este încheiat un contract de vanzare a terenului pe care e ampasata construcție (dar nu e executat), doar că vecinul X nu dorește să meargă în judecată și să îl oblige pe Y să îi trasmită dreptul de proprietate asupra terenului"
La ce bun trebuie... mai detaliat judecată? Daca este contract de vînzare cumparare?
Dreptul de proprietate apare din momentul înregistrării la cadastru, carei problema?
Există o posibilitate de subrogare în drepturi, însă la moment nu este clară speța.

09 february 2019