Cum pot să fac legal ca să achit o persoană după acordarea serviciului?

16 may 2019 34

Cum pot face ca să achit cusătoreasa după ce ea îmi realizează comanda? E vorba de o mică afacere, unde eu o să am schițe de remodelare a hainelor și o să am cusătoreasa mea, care o să-mi facă comenzile. Și aș vrea să știu cum e posibil să fac legal așa ceva?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Încheiați un contract de prestări servicii, între compania Dvs (sau între Dvs, daca activati ca intreprinzator individual/patenta) și cusătoreasă.
In acel contract stabiliți modul de plata a remuneratiei (numerar sau transfer bancar), periodicitatea platilor (in avans sau dupa executarea lucrarilor), etc.
Modelul contractului ar fi bine sa fie... mai detaliat vazut/elaborat de un jurist.

16 may 2019