Cum pot să-l oblig să-mi plătesca pensie alimentara?

25 april 2020 143

Sunt însărcinată in luna a doua. Am fost cu cineva împreună de 2 luni, nu părea sa fie nimic serios, dar asa s-a întâmplat. Daca as vrea să-l oblig sa plătească pensia alimentara, ce trebuie sa fac? Am nevoie sa angajez un avocat sau îmi oferă statul unul? Ce cheltuieli implica și prin ce proceduri ar trebui sa trec mai exact? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Ve-ți putea solicita încasarea pensiei alimentare doar după nașterea copilului.

27 april 2020