Cum pot sa procedez daca nu-mi dau documentul de proprietar al imobilului?

17 april 2019 28

Buna. Am o problema. Eu si sora suntem coproprietari egali la un imobil. Dar nu am document. Sora nu doreste sa mi-l dea. Mam adresat la Registru si tot m-au refuzat, dar mi-au zis ca suntem coproprietari egali. Dar fara sora nu mi le da. Cum pot proceda sau ce sa fac?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Sergiu

Despre ce fel de documente este vorba?
Dacă, va referiți la extrasul și certificatul privind valoarea bunului imobil chiar nu poate fi problema privind eliberarea acestora, cu achitarea taxelor respective.
Fel fel, puteți solicita copia justă a a actului juridic în baza căruia ați devenit coproprietar fie de la Agenția... mai detaliat Servicii Publice fie de la notarul care a autentificat contractul sau eliberat certificatul de moștenitor, în dependență de caz.

18 april 2019