Cum pot sa recuperez paguba?

31 july 2022 47

Buna ziua. Ma deplasam cu automobilul personal pe o strada din Chisinau, iar pe partea dreapta a drumului un grup de muncitori de la ”Spatii verzi” coseau iarba cu cositoare cu motor si a sarit o petricica in geamul automobilului meu, pe care l-a spart. Cazul a fost documentat la politie, muncitorul a recunoscut vina, dar a spus ca incidentul a fost intamplator. Politia nu l-a amendat. Cum pot sa recuperez paguba?

Jurist comments 4

Salut
Puteți sa ma ajutați

01 august 2022
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
In baza actelor de la poliție inaintați o pretenție de despăgubire, daca nu reacționează, va adresați in judecată.

01 august 2022

In baza carui articol sa intemeez cererea

02 august 2022
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
posibil de acționat în temeiul art. 1998 alin. (1) Cod Civil Cel care acționează față de altul în mod ilicit, cu vinovăție este obligat să repare prejudiciul patrimonial, iar în cazurile prevăzute de lege, şi prejudiciul moral cauzat prin acțiune sau omisiune.

03 august 2022