Cum pot sa recuperez paguba materiala in urma inundatiei apartamentului?

16 july 2020 165

Locuiesc la bloc, la ultimul etaj. In urma ultimior ploi, sistemul de scurgere a cedat si mi-a fost inundat apartamentul. M-am adresat la APLP, dar ei mi-au spus ca nu pot sa ma ajute cu nimic, pentru ca nu-i vina lor, dar a doua zi au venit la etajul tehnic si au reparat sistemul de scurgere. Unde ma pot adresa sa-mi evalueze paguba si sa-mi repare prejudiciul. Mersi!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru evaluare, va adresati la un evaluator in sensul intocmirii unei expertize privind cuantumul prejudiciului cit si motivul apariției.
Daca nu se clarifica amiabil, mergeti in instanța de judecată.

18 july 2020