Cum pot sa schimb executorul judecatoresc

15 may 2019 116

Buna ziua! Am asa o problema! Executorul judecatoresc nu raspunde la apelurile mele. I-am spus ca fostul soț nu achita pensia alimentară pentru întreținerea copilului minor si ma tot amâna de azi pe mâine. Cum pot sa-l schimb?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Mai întîi de toate depuneți o cerere la biroul acestuia prin care solicitați luarea măsurilor de rigoare prin executarea documentului executoriu aflat la acesta, preferabil sa fie întocmită de un avocat/jurist care va indica și alte prevederi legale, în cazul unui rs necorespunzător puteți adresa o plîngere la CNEJ... mai detaliat și totodată să depuneți o cerere de strămutare a documentului executoriu la alt executor.

16 may 2019