Cum pot sa scriu cererea de divorț?

31 august 2020 191

Buna. Sunt căsătorită si ma aflu in Marea Britanie impreuna cu fiica mea. Am venit aici la munca singura, sotul a refuzat din start să vină. Acum in viata mea a apărut alta persoana si vreau sa divortez, deoarece înapoi nu mai este cale de întoarcere, dar nu stiu cum pot sa o fac. După divorț, nu voi avea probleme in privinta copilului? Tatăl nu o sa-i puna interdicții, daca până acum a fost de acord ca fata sa fie cu mine?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
divorțul în lipsa acordului ambelor părți sau în lipsa unei persoane, se va face prin instanța de judecată, totodată în contextul acestei cereri, urmează să fie solicitat ca domiciliul copilului să fie cu dumneavoastră, în contextul aflării permanente peste hotar, urmează a soluționa cererea prin prisma oferirii dreptului ca copilul... mai detaliat să păstreze domiciliul permanent peste hotare, în acest sens fiind necesar de a proba instanței faptul că dețineți un loc stabil de muncă, cu venit corespunzător să poată îndestula cerințele copilului, inclusiv probe privind încadrarea acestuia la studii, inclusiv loc de trai.

cererea o depuneți desinestătător sau prin intermediul unui avocat.

01 september 2020