Cum pot scoate casa din gaj?

26 august 2019 80

La rugamintea sotului, in aprilie 2004 am pus casa (donata mie de parinti pana la incheierea casatoriei) in gaj pentru o suma de bani pe care o datora unei persoane pe care nu o cunosc personal. Unica data am vazit persoana in cauza atunci cand am semnat actele, cu angajamentul de a intoarce banii peste 6 luni. Nu am mai avut niciun fel de comunicari cu persoana respectiva. Actualmente sunt divortata de un an. Care ar fi pasii pentru a scoate casa de sub gaj. Banii nu au fost primiti de mine, au fost niste reglari intre fostul sot si persoana in cauza.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Ipoteca poate fi radiată cu acordul scris al creditorului, sau la expirarea termenului pentru care a fost constituită.

Succes.

26 august 2019