Cum pot scoate interdictia?

08 december 2018 189

Mi s-a pus interdictie, pentru neachitarea pensiei alimentare, dar trebuie sa plec peste hotare - e unica sursa de venit! Cum se poate de scos iterdictia? Acasa n-am suma pe care au pus-o ei!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Daca executorul judecătoresc a aplicat interdictia- aceasta poate fi ridicată, printr-o cerere adresata acelui executor, motivând că executorii nu mai au competența legala de a aplica asemenea masuri (a fost declarata neconstituțională).

Daca interdictia este aplicata de instanta de judecata - aceasta poate fi anulata prin contestarea... mai detaliat cu recurs a incheierii (daca nu au trecut 15 zile de la data cand ați luat cunoștință cu acea incheiere), sau prin adresarea unei cereri instantei de judecata privind revocarea acelei masuri.

Interdictia de a parasi tara se aplica de instanta de judecata, de regula, pe un termen de maxim 6 luni. Respectiv, daca a expirat acest termen, masura se considera revocata.

08 december 2018