Cum pot solutiona problema?

03 july 2018 72

Locuiesc in apartament. Vecinul de jos fumeaza in casa si fumul de tigara vine prin sistemul de aerisire la noi. Am fost nevoiti sa blocam sistemul de ventilatie ca sa scapam de fum. Fumeaza si la balcon si la fel ne inadusim de fumul de tigara. I-am spus ca ne deranjeaza si ne-a raspuns ca la el in casa face tot ce vrea. Cum putem solutiona aceasta problema, sunt in drept sa ma plang undeva? Mersi mult.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bună ziua,
în primul rînd începeți cu o plîngere la poliție, doar că nimeni nu vă poate garanta clarificarea definitiva a situației.

03 july 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare,

Conform art. 378, Codul Civi:

Articolul 378. Influenţa vecină admisibilă
(1) Proprietarul terenului sau al unui alt bun imobil nu poate interzice influenţa pe care o exercită asupra bunului său gazul, aburul, mirosul, funinginea, fumul, zgomotul, căldura, vibraţia sau o altă influenţă similară provenită din terenul vecin dacă... mai detaliat nu împiedică proprietarul în folosirea bunului sau dacă încalcă nesemnificativ dreptul acestuia.
(2) Dispoziţiile alin.(1) se aplică şi în cazul în care influenţa este considerabilă, dar este produsă de folosirea obişnuită a unui alt teren şi nu poate fi înlăturată prin măsuri justificate economic. Dacă este obligat să suporte o asemenea influenţă şi dacă aceasta depăşeşte folosirea recunoscută obişnuită în localitatea respectivă şi limitele economice admisibile, proprietarul poate cere proprietarului de teren care cauzează influenţa o compensaţie corespunzătoare în formă bănească.

al. 17, art. 91'1, Codul Contravenţional prevede:

(17) Fumatul în spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la locurile de muncă, în spaţiile publice deschise administrate de instituţiile medico-sanitare, instituțiile de învăţămînt, autorităţile publice centrale şi locale, inclusiv pe teritoriile aferente acestora, în raza de 10 metri de la intrarea în spaţiile publice închise, inclusiv în locurile de uz comun, şi la locurile de muncă, de la ferestrele care se deschid şi de la locurile/instalaţiile de captare a aerului pentru spaţiile publice închise şi pentru locurile de muncă
se sancţionează cu amendă de la 30 la 42 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.

Articolele menţionate vă oferă dreptul să vă adresaţi cu o plîngere la organele de drept care la rîndul lor trebuie să stabilească dacă s-a produs o influienţă admisibilă sau a fost depăşită, dacă s-a încălcat sau nu articolul 91'1 etc.

Servus

03 july 2018